Letná škola pop music
Letná škola vedená ako interpretačné kurzy, ktoré budú prebiehať na úrovni individuálnych hodín s lektormi, ako aj kolektívnych hraní. Určená je predovšetkým študentom konzervatórií a vysokých škôl hudobného zamerania, aby si tým rozšírili obzory a nadobudli nové zručnosti pod vedením popredných lektorov s medzinárodným pôsobením. Zameriame sa hlavne na interpretačnú, kompozičnú a textársku stránku. Impulzom pre vznik projektu je snaha o skvalitnenie popovej hudby na Slovensku a jej priblíženie budúcim profesionálnym umelcom s klasickým vzdelaním. Práve im chce projekt ukázať možnosti presahov do iných žánrov. Dlhodobým cieľom projektu je vychovávať a posúvať hudobníkov pôsobiacich v tejto oblasti – k zvýšeniu úrovne popovej hudby produkovanej u nás a priniesť ju aj náročnejším poslucháčom.
Výuka bude prebiehať v 3 formách:
individuálne hodiny hry/ spevu – práca na technike hry, improvizácii, mentoring autorskej tvorby študentov
workshopy k vybraným témam – zamerajú sa na špecifické (i nehudobné) oblasti ako napr. PR, produkcia, booking, nové elektronické prvky a možnosti v popmusic... rozšíria študentom horizonty a budú inšpiráciou v oblastiach, ktoré sú pre hudobných profesionálov dnešnej doby nutné
jam sessions – cieľom je zdokonalenie vnímania skupiny študentami - naučiť sa v danom momente vnímať skupinu ako jeden organický celok. Jam sessions bude aj priestor, kde si študenti budú môcť prakticky vyskúšať svoje novonadobudnuté zručnosti, súhru s ostatnými hudobníkmi a interpretáciu svojich autorských skladieb
Účastníci
Letná škola popu je určená mladým hudobníkom (predovšetkým z radov študentov konzervatórií a vysokých škôl s hudobným zameraním, ale aj tých, ktorí sa hudbe venujú bez toho, aby ju „školsky študovali“), tým ktorí chcú tvoriť a pôsobiť (aj) v oblasti pop music, alebo sa o nej niečo viac dozvedieť. Pod vedením skúsených lektorov si naši študenti môžu vylepšiť svoju individuálnu techniku hry, improvizáciu a zapracovať aj na vlastných kompozíciách, ktoré so sebou budú môcť na kurzy priniesť. Spoločné hodiny budú zamerané na skvalitnenie súhry v skupine, na to, aby produkovaná hudba znela ako jednotný „živý organizmus“ tvorený jednotlivými hudobníkmi. V nich účastníci pocítia a pochopia kúzlo „spoločného diela“, v ktorom nad záujmom jednotlivca stojí spoločný zvuk a súhra. Každý z lektorov si vyberie na základe prijatých prihlášok maximálne 5 študentov, s ktorými bude počas letnej školy spolupracovať.
Lektori
Lektori projektu aktuálne pôsobia v oblasti popovej hudby. Väčšina z nich však absolvovala klasické hudobné vzdelanie. Vďaka tomu sú schopní študentom predať presahy z rôznych hudobných štýlov, ktoré sú pre skvalitnenie popovej hudby nutné. Svoje skúseností lektori odovzdajú v oblasti interpretačnej a taktiež v oblasti kompozičnej a textárskej (predovšetkým počas individuálnych lekcií).
Lektor na harmonický nástroj bude čoskoro zverejnený.
Individuálna
výuka Individuálne lekcie (každý účastník bude mať denne s lektorom 1 individuálnu hodinu). Tie budú lektorom „šité na mieru“ účastníka. Venované budú konkrétnym potrebám a dispozíciám študenta.
Peter Adamov spev, kompozícia, text Na štúdium žilinského konzervatória nadviazal štúdiom operného spevu na Vysokej škole múzických umení pod vedením Petra Mikuláša. Po ukončení štúdia odchádza na muzikálovú scénu do Prahy. Tu postupne pôsobí v divadle Broadway, v Puppet Theatre a v divadle Archa. So zoskupením Beatburgerband na nemeckom Hiphopkempe vyhrávajú titul majstrov sveta v skupinovom beatboxe. V roku 2003 sa stáva víťazom slovenskej Coca-Cola Popstar a vydáva album „Keď“ v Sony Music. Následne sa Peter rozhodol stiahnuť z popovej scény a pracovať na svojich zložitejších kompozíciách. Koncertuje v mnohých krajinách a svetadieloch a svoj repertoár rozširuje skrz početné jazyky, žánre, nástroje a hudobné spolupráce. V septembri 2019 vydáva svoj nový autorský album Bonbon (je autorom všetkých kompozícií, väčšiny textov i aranžmánov). Okrem spevu sa venuje aj skladbe a písaniu textov (v slovenčine, češtine, angličtine či taliančine). Doprevádza sa na klavíri a gitare, a hrá aj na ďalších nástrojoch.
Výuka - tvorba textu (slovensky, anglicky, taliansky) - tvorba harmónie - výstavba piesne - kreatívny songwriting - schopnosť originálnej interpretácie diela - aranžmá - multižánrovosť - schopnosť „vedenia“ hudobníckej skupiny z pozície speváka (na základe jeho potrieb)
|
|
Robert Balzar basová gitara/ kontrabas Robert Balzar patrí k najvýraznejším inštrumentalistom našej scény. V 80.rokoch hrával v Orchestru Československé Televize. Od 90.rokov sa stal členom doprevádzajúcej kapely Hany Hegerovej. V roku 1996 zakladá skupinu Robert Balzar Trio a o 2 roky neskôr sa stáva členom funkovej skupiny J.A.R. Na pódiách ho najčastejšie vidíme v spoločnosti Dana Bártu – či už v zoskupení Illustratospehre alebo v zostave Dan Bárta a Robert Balzar Trio. Projektovo spolupracoval aj s ďalšími osobnosťami hudobnej scény: Kurt Elling, Joe Newman, Wynton Marsalis, John Abercrombie, Hal Galper, Benny Bailey... Okrem koncertnej činnosti Robert taktiež komponuje skladby a učí.
Výuka - rytmus-groove, swing (trioly) funky (šestnátsky) - harmónia pop-jazz (akordy, spoje, alterácie) - melódie-improvizácie - technika nástroja, interpretácia |
|
Patricie Fuxová spev, kompozícia, text Od 6 rokov bola členkov známeho detského zboru Bambini di Praga, s ktorým pravidelne nahrávala pre Český rozhlas a vystupovala. V 11 rokoch sa spolu s rodinou presťahovali do USA, čo malo výrazný vplyv na jej hudbu. Ako 16 ročná podpísala svoju prvú vydavateľskú zmluvu s RGM a v roku 2010 vydáva svoj debutový album Obamamania. Neskôr rozšírila svoje schopnosti počas štúdia jazzového spevu na konzervatóriu. Okrem toho sa venovala štúdiu humanitných vied na Univerzite Karlovej a zahájila štúdium textu a scenáristiky na VOŠ Jaroslava Ježka. Po dokončení bakalárskeho titulu ju v 2015 prijali na Berklee College of Music. Po presídlení do Valencie (tu študovala súčasný spev so zameraním na hudobnú produkciu) a vďaka vedeniu Casey Driessena (americký huslista, držiteľ Grammy) sa začala vracať ku svojim koreňom, čo vyústilo do projektu Vesna. Patricie vďaka svojej novej tvorbe získala americký grant a taktiež sa stala štipendistkou Strun podzimu za rok 2016. V novembri 2018 vyšiel jej debutový album Vesna (Pátá bohyně) a rovnomenná kniha, ktorá sa stala Patriciiným autorským debutom. Na hudobnej scéne Patricie pôsobí tiež ako textárka a songwriterka. V tejto úlohe sa podpísala pod piesne Karla Gotta, Lucie Bílej, Evy Burešovej, Ilony Csákovej či Ewy Farnej. Pieseň Hvězda důvěrná sa objavila v najúspešnejšom českom filme roku 2018 – Po čem muži touží.
Výuka - vplyvy štýlov rock, r‘n‘b, EDM, soul a jazz v popovej hudbe (schopnosť zlučovať žánre, aby výsledok prinášal radosť zúčastneným) - multižánrovosť - hravosť v tvorbe, otvorenie možnosti prestupovať hranice žánrov - vytvorenie priestoru pre hľadanie vlastnej hudobnej identity študenta skrz analýzu inšpirácií - tvorba textu (česky, anglicky) - tvorba harmónie - výstavba piesne - kreatívny songwriting - schopnosť originálnej interpretácie diela - aranžmá - performance
|
|
Daniel Šoltis bicie nástroje Vďaka jeho energickému, flexibilnému, ale zároveň citlivému bubeníckemu štýlu, patrí k veľmi vyhľadávaným bubeníkom na Európskej hudobnej scéne. Od roku 1999 žije v Prahe, kde študoval Konzervatórium J. Ježka, Vyššiu Odbornú Školu s jazzovým zameraním a v roku 2012 ukončil magisterské štúdium na prestížnej Jazzovej Akadémii v Katowiciach (PL).Je zakladajúcim členom výnimočnej Česko-Slovenskej jazzovej skupiny Vertigo, medzinárodného hudobného zoskupenia ''MaBaSo''(Maseli-Baranski-Šoltis), ktorého lídrom je rešpektovaný Poľský vibrafonista Bernard Maseli a ďalej členom legendárnej kapely -123minut. Spolupracoval s radou ďalších osobností domácej aj zahraničnej hudobnej scény: Arturo Sandoval, Linley Marthe, Erik Truffaz, Ivan Tásler, Jana Kirschner, Vince Mendosa, Ingrid Jensen, Ed Partyka, Ben Wendel, Yvonne Sanchez, Marta Kubišová, Peter Lipa a mnoho ďalších. Okrem koncertnej činnosti pôsobí ako pedagóg na Konzervatóriu J. Ježka a Hudobnej Akadémii v Prahe.
Výuka - technika nástroja, koordinácia, interpretácia- základy polymetrie a rytmické delenie - indický rytmický systém ''konnakol'' - melodické vnímanie hry na sadu - hudobná komunikácia a improvizácia
|
|
Daniel Špiner klavír a akordeón Narodil sa v Levoči, študoval na konzervatóriu v Košiciach a následne na Vysokej škole so zameraním na klasickú vážnu hudbu. Vyštudoval štvorročné štúdium jazzovej hudby, improvizácie a jazzovej interpretácie. Momentálne sa venuje koncertnej aj kompozičnej činnosti. Koncertne spolupracuje už 14 rokov s Katarínou Koščovou. Spolupodieľal sa na jej viacerých albumoch. Šesť rokov koncertuje aj s Martinom Geišbergom a ich posledný album "Na modrej Planéte" bol ocenený v kategórii world/jazz music na Rádiohlavách za rok 2019. Z ďalších spoluprác stojí za spomenutie letná koncertná spolupráca s Katarínou Knechtovou a posledný rok je prizývaný aj na koncerty so Simou Martausovou. Koncertne a divadelne spolupracuje aj v projekte "Korene" - hudobno poetické predstavenie Slovenského Národného divadla v spolupráci s Táňou Pauhofovou.Autorsky a kompozične sa realizuje v rôznych divadlách po Európe, hlavne však na Slovensku a v Čechách. Od bábkových divadiel, cez činoherné predstavenia a muzikály. Účinkuje v nich nielen ako klavirista, autor a aranžér, ale aj ako hráč na akordeón. Pedagogickej činnosti sa v súčasnosti venuje v rámci súkromných lekcií, no bol aj pedagógom na konzervatóriu.
Výuka Piano - štýlová interpretácia v rámci jazzovej, klasickej a populárnej hudby - hudobný klavírny sprievod speváka, ako na to, v rámci rôznych hudobných žánrov a štýlov, no aj v inštrumentálnych skladbách - improvizácia s dôrazom na jazzovú hudbu, Syntetizátor -práca so zvukom, modulácia zvuku a výber zvuku - aranžovanie hudby za pomoci syntetických zvukov Akordeón - využitie ako farebný hudobný prvok na motivickú prácu a beglajty Kompozícia - kompozične princípy na skladanie piesní, harmonické vzťahy, analýza skladieb a piesní a ich využitie pre vlastnú tvorbu - nahrávanie a záznam zvuku a práca s programom Ableton Live |
Workshopy | Koncerty |
Rytmika lektori: Daniel Šoltis, Peter Adamov Rytmus spája. Preto lektori prevedú na úvod týždňa účastníkov dielňou, v ktorej sa vďaka práci s rytmom vzájomne zoznámia
Beatbox lektori: Peter Adamov So zoskupením Beatburgerband vyhráva Peter Adamov na nemeckom Hiphopkempe titul majstrov sveta v skupinovom beatboxe. Vo workshope Peter ukáže základy beatboxovej techniky a možnosti jej využitia v skladbách.
Hra so zvukom lektori: Daniel Špiner Lektor účastníkov prevedie základmi práce s elektronickými prvkami v modernej hudbe. Pôjde o prácu so zvukom, moduláciu zvuku a výber zvuku - aranžovanie hudby za pomoci syntetických zvukov.
Kreatívny songwriting lektori: Patricie Fuxová, Peter Adamov
Témy ďalších workshopov budú vytvorené na základe potrieb a požiadaviek účastníkov letnej školy. |
Koncert pedagógov Začiatkom týždňa sa lektori predstavia v samostatnom koncerte pre účastníkov kurzov i verejnosť.
Jam session Počas kurzov prebehnú kolektívne muzicírovania, v ktorých študenti môžu pod vedením lektorov prakticky vyskúšať svoje novonadobudnuté zručnosti, vyskúšať si súhru v rôznych formáciách a odohrať s nimi svoje autorské skladby, na ktorých budú počas kurzov pracovať. Účastníci budú lektormi v jamsessions vedení k zdokonaleniu vnímania skupiny - namiesto svojich individuálnych záujmov sa budú učiť v danom momente vnímať skupinu ako jeden organický celok.
Záverečný koncert Koncert, ktorý bude vytvorený počas letnej školy. Na účinkovanie na ňom budú na základe celotýždennej práce lektormi vybraté najlepší študenti, formácie a skladby. |
Program | |
Nedeľa
Pondelok
Utorok |
Streda
Štvrtok
Piatok |
Cena Letnej školy je 350€ (v sume je ubytovanie v bungalovoch, strava a lektorné počas celého trvania Letnej školy)
Miesto konania hotel Orava: http://hotelorava.sk
Informácia k storno poplatku za pobyt na letnej škole: 3 týždne vopred - 30 % 14 dní - 50 % 10 a menej dní - 70 %
(alebo nájdenie adekvátnej náhrady za seba - v akomkoľvek čase)